kontakt strona glowna
Kafelek POWIETRZE W KRAKOWIE
Kafelek ZDROWIE
Kafelek DOTACJE
DO WYMIANY PIECA
Kafelek DOPŁATY
DO OGRZEWANIA
Kafelek TERMOMODERNIZACJA
Kafelek NIE ZWLEKAJ,
WYMIEŃ PIEC
Kafelek DO POBRANIA
Kafelek NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE PYTANIA

Nie zwlekaj, wymień
piec

Dlaczego warto wymienić piec węglowy jak najszybciej?

Urząd Miasta Krakowa proponuje dofinansowanie każdemu, kto zdecyduje się na zmianę ogrzewania z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe, bazujące na odnawialnych źródłach energii (kolektory lub pompy ciepła) lub ogrzewanie z sieci ciepłowniczej (MPEC). Można otrzymać zwrot nawet do 100% poniesionych kosztów inwestycji (nie więcej jednak niż 900 zł za każdy kW mocy) – średnia dotacja to około 15 000 zł. Warto już teraz wymienić piec i skorzystać ze wsparcia. Pomoc finansowa przysługuje także osobom o niskich dochodach, których nie będzie stać na ponoszenie wyższych kosztów energii po zmianie sposobu ogrzewania. We wrześniu 2018 roku w Krakowie wchodzi w życie zakaz stosowania paliw stałych. Po tej dacie używanie węgla do ogrzewania budynków i mieszkań, jako działanie niezgodne z prawem, będzie skutkowało dotkliwymi karami finansowymi.
Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną poważnych chorób u dzieci i dorosłych i zauważalnie skraca długość życia - w Krakowie jest przyczyną 400 przedwczesnych zgonów rocznie. Wpływa też negatywnie na rozwój psychofizyczny dzieci. Według krakowskich alergologów, dzieci mieszkające w naszym mieście cierpią na astmę trzy razy częściej niż ich rówieśnicy z czystszych regionów. Dodatkowo - kaszel, katar, ból zatok, to dolegliwości, które towarzyszą dużej części krakowian całą zimę. Często wywołane są właśnie krakowskim smogiem. Nie zapominajmy, że zanieczyszczone powietrze jest przyczyną nowotworów płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz coraz częściej występującej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Więcej o wpływie smogu na zdrowie tutaj: http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/zdrowie
Każdy piec węglowy to źródło toksycznych substancji, zagrażających zdrowiu naszemu, naszej rodziny i naszych sąsiadów. Dlatego nie należy odkładać zmiany sposobu ogrzewania na ostatnią chwilę, ale zrobić to jak najszybciej!
Czystsze powietrze w Krakowie to zdrowsi, szczęśliwsi mieszkańcy. To zdrowsze i bardziej inteligentne dzieci i młodzież. To mniej infekcji, nowotworów, przedwczesnych zgonów, a zatem i wydatków na leczenie i opiekę medyczną. To także poprawa wizerunku Krakowa, kojarzonego obecnie nie tylko w Polsce, ale i na świecie, z wyjątkowo wysokim poziomem zanieczyszczeń, czyli niesławnym "krakowskim smogiem". To wreszcie czyste, przyjazne mieszkańcom miasto, z którego nikt nie wyjeżdża tylko po to, żeby wreszcie móc swobodnie oddychać.

 

Krakowski Alarm Smogowy Projekt dofinansowany ze środków WFOSiGW w Krakowie
Copyright 2014 Krakowski Alarm Smogowy Facebook Projekt zrealizowany przez: Agencja Reklamowa Poprostu